Projekt "Niepodległa" - Lekcja muzealna

W piękny, sobotni poranek 17 kwietnia 2018r. uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Zawodowych nr 1  im.Gen. F.Kleeberga  w Dęblinie(informatycy, elektrycy, mechanicy) z uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „NIEPODLEGŁA”. Jednym z etapów była wycieczka historyczna do Muzeum Sił Powietrznych, której celem było kształtowanie świadomości historycznej i patriotycznej młodzieży. Ponad trzydziestoosobowa grupa uczestników rozpoczęła kilkugodzinne  spotkanie przejściem Aleją Gwiazd Lotnictwa i Zasłużonych dla Miasta Dęblin. Minutą ciszy uczniowie upamiętnili bohaterstwo pilotów pod pomnikiem Bohaterów Lotnictwa Polskiego.

Lekcja muzealna dotycząca ,, Udziału Polaków na frontach w trakcie II Wojny Światowej’’ oraz ,,Symboli narodowych ‘’ rozpoczęła się uroczystym wysłuchaniem „Marszu Lotników”. Wykład poprowadził dr  Pan Roman Kozłowski w auli im. płk. pil. Jerzego Bajana. Przewodnikiem po muzeum był płk. dr nauk humanistycznych Pan Janusz Zajdzik. Uczestnicy projektu mieli możliwość obejrzenia odrestaurowanych samolotów jak i samych części w hangarze. W zewnętrznej części muzeum uczniowie mieli okazję wejścia do samolotu prezydenckiego(Tu-154) oraz obejrzenia kilkudziesięciu innych modeli samolotów.

Nagrodą za wyjątkową postawę wychowanków ZSZ nr 1 była możliwość obejrzenia śmigłowca Mi-6. Wizyta w dęblińskim muzeum poszerzyła naszą wiedzę w temacie polskich sił zbrojnych w czasie II Wojny Światowej. Udział w projekcie ,,NIEPODLEGŁA’’ na długo pozostanie w naszej pamięci.Polecamy podobne inicjatywy naszym młodszym kolegom i koleżankom.

Inicjarorem projektu jest p.Urszula Pacholska. Nad realizacją zaplanowanych działań czuwa młodzież ZSZ nr 1 .