Obchody 79 rocznicy Ostatniej Bitwy Kampanii Polskiej 1939 roku w Woli Gułowskiej

W sobotę 6 października uczniowie naszej szkoły pod opieką Pań Marzeny Teodorowicz i Julii Całka oraz Pana Marka Kupca wzięli udział w obchodach 79 rocznicy Ostatniej Bitwy Kampanii Polskiej 1939 roku w Woli Gułowskiej.

Pierwszym punktem obchodów była msza święta i apel poległych na cmentarzu parafialnym w Turzystwie. W tej oficjalnej części obchodów, jak co roku, brał udział także poczet sztandarowy szkoły. Był to czas, aby w imieniu całej społeczności szkolnej złożyć hołd patronowi szkoły i jego żołnierzom.

Druga część uroczystości miała miejsce na błoniach przyklasztornych w Woli Gułowskiej. Nowoczesny sprzęt i uzbrojenie, a także pokaz musztry paradnej i elementów walki zaprezentowała 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana. Niewątpliwą atrakcją tej części była toczona w historycznych realiach Nocna Bitwa o Wolę Gułowską. Ne zabrakło także występów artystycznych. Był Koncert Orkiestry Wojskowej z Dęblina, Koncert Patriotyczny Garwolińskiego Teatru Muzycznego „Od Czapy”, który zaprezentował spektakl muzyczno-słowny z repertuarem pieśni powstańczych i piosenek żołnierzy niezłomnych. Pieśni patriotyczne II wojny światowej zaprezentował chór Dziecięcy Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin”. Ostatnim punktem tej części było tematyczne widowisko obrzędowe „Przybyli ułani pod okienko”, którego celem było uczczenie (w 100-lecie Niepodległości Rzeczpospolitej) wszystkich, którzy swoim trudem krwią i życiem postawili fundamenty wolnej i niepodległej Ojczyzny.

Wszystkim dopisywał humor, każdy znalazł coś dla siebie, czas szybko mijał w iście rodzinnej atmosferze. Na pewno na długo zostaną w naszej pamięci wrażenia ze strzelnicy, „przejażdżka” wozem bojowym, ale przede wszystkim niesamowite przeżycia związane z żywą lekcją historii, jaką była dla nas rekonstrukcja bitwy, w czasie której dowiedzieliśmy się także, że powstaje film „Ostatni bój”. Film ten podejmuje problem ostatniej bitwy kampanii polskiej 1939r., którą w dniach 2-5 października 1939 r. pod Kockiem, Serokomlą i Wolą Gułowską, stoczyła Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga.

Na pewno wrócimy tam w przyszłym roku. Nie może nas przecież zabraknąć na obchodach kolejnej, 80 rocznicy Ostatniej Bitwy Kampanii Polskiej 1939 roku.

M. T.

Autor: M.T.